Ile kosztuje system RFID? Obecnie tradycyjne techniki odczytu kodów kreskowych są zastępowane nowoczesnymi systemami RFID. Mają wiele zalet, prawdopodobnie dlatego są tak powszechnie stosowane. Jednak niewiele osób wie, jaka jest różnica między tymi systemami RFID oraz czym dokładnie jest system RFID i jak działa. Gdzie można zastosować systemy RFID? Jakie są zalety systemów RFID? Ile kosztowałoby takie rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, więc zapraszamy zainteresowanych czytelników do ich przeczytania.

Co to jest system RFID i jak działa?

Zanim zaczniemy mówić o systemie RFID, warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest. Otóż ​​ten skrót pochodzi od angielskiego słowa Radio-Frequency Identification, które w tłumaczeniu na nasz język ojczysty oznacza identyfikację za pomocą fal radiowych. Ta nowoczesna technologia umożliwia odczytywanie i przesyłanie danych. Nie ma też problemu z zasilaniem układów odpowiedzialnych za przechowywanie danych. W zależności od rodzaju tagu wybranego przez przedsiębiorcę dane mogą być odczytywane i zapisywane z różnych odległości, od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów, co jest oczywiście wartością zadowalającą. Warto wspomnieć, że cały system jest zbudowany w taki sposób, że jednocześnie można odczytać wiele tagów – wystarczy, że znajdują się one w zasięgu czytnika lub anteny RFID. Tak naprawdę ta nowoczesna technologia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Przykładami są procesy przemysłowe, produkcyjne, logistyczne, magazynowe, handlowe, a także procesy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa.

Gdzie można zastosować systemy RFID?

Ile kosztuje system RFID?
Ile kosztuje system RFID?

Skoro znamy już charakterystykę ogólnego systemu RFID, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach można go zastosować. Produkcja i przemysł są dość powszechne. Dzięki nowoczesnej technologii możliwa jest automatyzacja wielu procesów, a także identyfikacja pracowników czy obiektów. W rezultacie kontrole i procesy ulegają poprawie, a wydajność operacyjna znacznie wzrasta. Kolejnym zastosowaniem jest logistyka i magazyny. Trzeba przyznać, że wybieranie przedmiotów i zarządzanie ich rotacją jest dość problematyczną kwestią. Wspomniany system RFID to duże udogodnienie, a także świetnie sprawdza się przy identyfikacji majątku firmy. Jest to również rozwiązanie dla branży handlowej umożliwiające szybsze i dokładniejsze monitorowanie naszych sklasyfikowanych zapasów i lokalizacji. Przykładem zastosowania jest również kontrola budynków i dostępu – dostęp do określonych lokalizacji czy obiektów można ograniczyć dzięki systemom RFID. Z czystej ciekawości warto wspomnieć, że dość powszechnym zastosowaniem RFID jest standard o nazwie NFC, który jest stosowany zwłaszcza w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych.

System RFID – jakie są jego zalety?

Nie można zaprzeczyć, że ze względu na liczne zalety systemy RFID znalazły szerokie zastosowanie. Po pierwsze, przyspieszane są procesy związane z rejestracją towarów. Przykładowo pracownicy korzystający z czytników kodów kreskowych byli w stanie zarejestrować 120 pozycji w ciągu 3-7 minut. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku systemu RFID, ponieważ rejestracja zawartości palety trwa nawet kilkanaście sekund. Kolejną zaletą jest minimalizacja błędu ludzkiego. Najczęstszym błędem jest ręczne liczenie towarów przez pracowników. Jest to dość trudne, zwłaszcza gdy liczba przedmiotów jest stosunkowo duża. Warto wspomnieć, że koszty eksploatacji są obniżone, a inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie.

Ile kosztuje system RFID?

To pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych tą technologią. Okazuje się, że wskazanie tych wartości w sposób jednoznaczny jest dość problematyczne. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że wiele zależy od kilku czynników i aspektów. Jednak niektóre wartości można uśrednić. Przykładowo bramka RFID wraz z czytnikiem i anteną może nas kosztować od 200 do 30 tys. zł. zł. Do obliczeń przyjmuje się, że w obszarze odbiorczym wystarczą jedne drzwi. Do tego musimy doliczyć koszty związane ze specjalistycznym oprogramowaniem i wdrożeniem systemu. Ostateczna cena waha się między 10 000 a 50 000. zł. Nie możemy jednak zapomnieć o znacznikach. Koszt przywieszki waha się od 0,80 zł do 2,50 zł. Jeśli zsumujemy powyższe wartości, to możemy stwierdzić, że uruchomienie podstawowego systemu RFID w firmie kosztuje około 40 000 zł. zł. Oczywiście jest to tylko symulacja i przykład, a wartości mogą nieznacznie różnić się w rzeczywistości.