Jaki frez do skórek powinna wybrać osoba początkująca? Opracowywanie skórek to jeden z podstawowych elementów zabiegu pielęgnacyjnego zarówno stóp, jak i dłoni. Często wykonywany w gabinecie podologicznym zabieg wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale także posiadania właściwej jakości, dopasowanego sprzętu.

Do skutecznego kształtowania paznokci, jak i opracowywania skórek doświadczeni specjaliści najczęściej wybierają praktyczne frezarki oraz dopasowane do nich frezy. Co ciekawe, wygodna w użyciu frezarka może sprawdzić się także w rękach mniej doświadczonego podologa, jak i amatora, dbającego o skórki i paznokcie we własnym zakresie. 

Frezarka i frezy podologiczne

Frezarka to jedno z najchętniej i najczęściej wybieranych przez podologów urządzeń. Sprzęt ten stosowany jest zarówno do opracowywania paznokci, jak i skórek, a także ścierania zrogowaceń oraz zmian skórnych, takich jak odciski czy modzele. 

Niezbędnymi do funkcjonowania frezarki częściami są jej zróżnicowane pod kątem rozmiaru i kształtu końcówki, czyli frezy. Różnego rodzaju frezy tworzone są z myślą o poszczególnych zabiegach i czynnościach pielęgnacyjnych, wykonywanych w gabinecie podologicznym, jak i kosmetycznym. Z użyciem odpowiednich frezów zarówno specjalista podolog, jak i osoba mniej doświadczona może skutecznie usunąć skórki wokół paznokci. 

 

Usuwanie skórek frezarką – dlaczego warto?

Usuwanie skórek za pomocą frezarki oraz odpowiednio dopasowanych frezów jest metodą skuteczną i bezpieczną. Pozwala na bardzo dokładne usunięcie wszystkich skórek, a jednocześnie pozostawienie estetycznego wyglądu palców bez zadrapań czy podrażnień. Warto także zaznaczyć, że skracanie skórek za pomocą frezarki opóźnia nieco ich późniejszy odrost. Frezy to wybór znacznie bezpieczniejszy niż cążki lub nożyczki, które znacznie częściej zostawiają po sobie zadrapania czy skaleczenia. 

Szczególnie osoby mniej doświadczone powinny jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym korzystanie z frezarki będzie wygodne, komfortowe i bezpieczne dla obu stron. 

Frezy do skórek – które wybrać?

Wymienne nakładki ścierające dostępne są w kilkunastu różnych wersjach. Frezy podzielić można na poszczególne kategorie ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, na ich kształt oraz poszczególne zabiegi czy czynności, do których wykonywania zostały stworzone. 

Jaki frez do skórek powinna wybrać osoba początkująca?
Jaki frez do skórek powinna wybrać osoba początkująca?

Wśród dostępnych frezów wyróżnić można przede wszystkim frezy diamentowe, ceramiczne, frezy z węglika spiekanego, a także stalowe i kamienne. Ponadto ich kształty dzielą się na walce, zaokrąglone walce, kulki i stożki. 

Najlepszymi do usuwania skórek, dostosowanymi także do osób początkujących, są frezy diamentowe. To właśnie one najczęściej stosowane są podczas zabiegu opracowywania skórek oraz płytki paznokciowej. Frezy diamentowe charakteryzują się wyjątkową trwałością i solidnością, dzięki czemu z powodzeniem radzą sobie nie tylko z miękkimi, ale także zrogowaciałymi skórkami. Dzięki swoim szczególnym właściwościom frezy diamentowe doskonale sprawdzają się również przy ściąganiu warstw lakieru żelowego, hybrydowego oraz akrylowego. 

Końcówki te wykonane są z wysokiej jakości hartowanej stali nierdzewnej. Charakterystyczne dla nich jest umieszczenie elementu tnącego na ich zewnętrznej powierzchni. Element ten ma formę diamentowych opiłków o wysokiej twardości.  

Frezy diamentowe – na co zwrócić uwagę?

Wybierając diamentowe frezy do usuwania skórek, warto zwrócić uwagę także na oznaczenie kolorystyczne każdego z nich. Informuje ono o stopniu ziarnistości, czyli tak zwanej gradacji frezu. Jest ono szczególnie istotne, gdyż nie wszystkie kolory diamentowych frezów sprawdzą się do usuwania skórek. Najdrobniejsza gradacja frezu oznaczona jest kolorem żółtym, natomiast najgrubsza – kolorem czarnym. Pomiędzy krańcowymi oznaczeniami znajdują się kolory czerwony, niebieski oraz zielony. Pierwszy z nich, a drugi w ogólnej kolejności, kolor czerwony jest najodpowiedniejszy do usuwania i opracowywania skórek przy paznokciach. 

Osoby nieco mniej doświadczone mogą wybrać także końcówkę diamentową oznaczoną kolorem żółtym, a więc tę o najdrobniejszej gradacji. Usuwanie skórek z jej użyciem może trwać nieco dłużej, ale z pewnością będzie w pełni bezpieczne i delikatne dla skóry. Nie poleca się natomiast używania frezu zielonego, o bardzo dużej gradacji. Tak wysoki stopień gradacji mógłby podrażnić skórę, a nawet doprowadzić do przerwania jej ciągłości. Zielone końcówki diamentowe znacznie lepiej sprawdzają się przy usuwaniu żelowych i akrylowych paznokci. 

Wybierając diamentowe końcówki, czy to do usuwania skórek, czy ściągania lakieru, należy zwrócić także szczególną uwagę na ich jakość. Warto wybierać produkty sprawdzonych i uznanych producentów, będące gwarancją komfortowego i bezpiecznego zabiegu.