Adwokat medyczny – kiedy i jak go znaleźć? Nie będąc prawnikami, generalnie nie chcemy mieć ze sobą wiele wspólnego – zwłaszcza, że ​​każdemu z nas rozprawy sądowe kojarzą się z kłopotami. Jednak tak się składa, że ​​uszczerbek na zdrowiu, którego doznajemy, nie jest naszą winą, ani winą naszego organizmu, ale…błędem lekarza. Trzeba wówczas skorzystać z usług kogoś, kto nie tylko dobrze orientuje się w prawie, ale także w medycynie, która jest tak szeroka, że ​​trudno ją właściwie objąć (głównie ze względu na jej dziedziny).

Tacy ludzie są prawnikami medycznymi. Ale czy reprezentuje tylko pacjenta? Jakie cechy powinien mieć, kiedy mogę go zdobyć i gdzie w końcu go znajdę? Na wszystkich z nich skupimy się w naszym artykule.

Kiedy powinniśmy skontaktować się z prawnikiem medycznym?

Adwokat medyczny – kiedy i jak go znaleźć?
Adwokat medyczny – kiedy i jak go znaleźć?

Prawnicy medyczni to osoby najczęściej konsultowane przez lekarzy oskarżonych o błąd w sztuce. Jak wiadomo, działania niepożądane często są wynikiem nieszczęśliwych wypadków lub specyficznej reakcji organizmu pacjenta – jednak w wielu przypadkach winą za „całe zło” obarcza się lekarzy. Tacy prawnicy są często zatrudniani przez prywatne placówki medyczne do ich stałych usług – nie tylko prowadzenia spraw w sądzie, ale także udzielania sprawdzonych porad prawnych.

Ze względu na specyfikę i branżę, w której działa, prawnik medycznymoże świadczyć usługi także na rzecz pacjentów poszkodowanych. Wszystko jednak zależy od tego, w jakiej kancelarii pracuje i czy wolno mu to robić. Jednak jego wiedza pozwala mu być po obu stronach sporu.

Co powinien mieć prawnik medyczny?

Prawnicy medyczni nie są zwykłymi prawnikami – to należy powiedzieć od początku. To ktoś, kto musi mieć duże doświadczenie i obeznanie nie tylko z dyscypliną prawniczą (i zresztą z różnymi jej dziedzinami, bo większość z nich dotyczy błędów lekarskich), ale także z medycyną. Z kolei jest to bardzo szeroka dziedzina, w której istnieje wiele specjalizacji. Aby to wszystko połączyć, prawnik medyczny powinien najpierw wykazać:

  • Indywidualne podejście – jak każdy inny prawnik, prawnicy medyczni powinni podchodzić do każdego klienta w możliwie najbardziej osobisty sposób – zwłaszcza, że ​​błędy medyczne są tak różne, jak zarzuty stawiane lekarzom przez pacjentów; dlatego tacy prawnicy muszą być elastyczni, aby uwzględnić indywidualne problemy klienta;
  • Biegła znajomość prawa – prawnik wykonujący zawód medyczny musi posiadać biegłą znajomość prawa – nie tylko prawa cywilnego, ale także prawa karnego, prawa pracy czy prawa międzynarodowego; ponieważ każdy rodzaj prawa ma znaczenie dla medycyny i może być ściśle powiązany z szczególny przypadek;
  • Wiedza specyficzna dla zawodu lekarza – Jak wiadomo, błędy medyczne może popełnić dentysta (np. adwokat nie jest prosty – musi znać się na konkretnej specjalności medycznej, tym bardziej, że będzie w niej występował, broniąc lekarzy lub pacjentów (w zależności od rodzaju wykonywanej pracy);
  • Lojalność i roztropność – cechy, które powinien posiadać każdy prawnik – nie tylko ten, który specjalizuje się w prawie medycznym; podobnie jak różne szczegóły dotyczące pacjenta czy samego lekarza, więc roztropność i tajemnica zawodowa są tutaj absolutną podstawą.

Jak znaleźć prawnika medycznego?

Jeśli szukasz prawnika medycznego, pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić, jest poszukiwanie tak zwanego języka, więc zapytaj znajomych, którzy mieli problemy zdrowotne z powodu błędów medycznych w przeszłości. W podobny sposób powinni podejść do tego zagadnienia lekarze – o ile oczywiście prowadzą przychodnię, która nie zatrudnia tego typu adwokatów.

Jeśli jednak nie mamy takich przyjaciół lub nikogo, do kogo moglibyśmy się odnieść, możemy sięgnąć po Internet, który jest obecnie swoistym kompendium wiedzy z różnych dziedzin. Warto też po prostu odwiedzić kilka kancelarii i zapytać o takie usługi.

Wnioski

Prawnik medyczny to osoba z dużą odpowiedzialnością. Ponieważ zawsze zajmował się sprawami ściśle związanymi ze zdrowiem ludzi (a często także ich życiem), nie mógł się mylić i musiał wykazywać się głęboką wiedzą nie tylko z zakresu prawa, ale także medycyny, co jest ściśle powiązany z konkretną branżą Wiedza Koncentruje się na konkretnej sprawie. Dlatego nigdy nie powinniśmy lekceważyć jego wyboru, starając się, aby był jak najbardziej wybredny.

Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego
ul. Saska 7E
03-968 Warszawa
511 098 052
www.adwokat-seidel.pl