Jaką szkołę trzeba skończyć, żeby zostać ortodontą? Niejednokrotnie pacjenci dziwią się, że ortodonci to także dentyści. Warto każdemu wytłumaczyć, jaką drogą należy podążać, aby profesjonalnie zająć się leczeniem wad zgryzu. Poniżej opowiemy trochę o szkołach, które musi ukończyć ortodonta. Niektórzy na pewno będą zaskoczeni.
Studia stomatologiczne
Zacznijmy od tego, że każdy ortodonta jest też dentystą. Najpierw obronił tytuł stomatologa, dopiero później zrobił specjalizację – ortodoncję. Badania dentystyczne to badania medyczne. Można je określić jako studia o szerszym zakresie niż stomatologia. Na pierwszym roku studiujemy anatomię lub histologię. I odwrotnie, w prosektorium prowadzone są zajęcia z preparowanych zwłok, podobnie jak studenci medycyny. W kolejnych latach studenci stomatologii mają jeszcze takie przedmioty jak: patofizjologia, fizjologia, farmakologia czy biochemia. Przedmioty są takie same jak w ogólnomedycznych szkołach bez ograniczeń co do zakresu. Od trzeciego roku studenci muszą uczęszczać na obowiązkowe zajęcia w szpitalu. To bardzo ciekawe, że w badaniach medycznych nie pisze się nawet pracy magisterskiej. Kształcenie trwa do końca piątego roku, zdając egzaminy certyfikujące – praktyczne i teoretyczne. A co po studiach? Po ukończeniu studiów odbywa się roczny staż. Zwykle uniwersytet medyczny lub duża praktyka dentystyczna.
Wybierz kierunek
Po sześciu pełnych latach studiów taka osoba zostaje dentystą. Dopiero teraz może zdecydować się na specjalizację, np. z ortodoncji. Jednocześnie polskie prawo stanowi, że nie musimy ukończyć specjalizacji, aby wykonywać leczenie ortodontyczne. Jeśli dentysta zamierza ukończyć specjalizację, musi być przygotowany, gdyż jest to dość trudny etap. Szkolenie zawodowe trwa pełne trzy lata. Podczas tych praktyk studenci mają możliwość zdobycia szerokiej wiedzy z zakresu ortodoncji. Robią z ciebie naprawdę dobrego ortodontę. Czy na naszym rynku brakuje ortodontów? Zdania w tej kwestii są podzielone. Jednak jedno jest pewne – dobrych ortodontów nigdy za wiele. Dziś zauważamy tę zależność i nawet dorośli decydują się na noszenie aparatu ortodontycznego. Dzięki temu mogą zrealizować swoje marzenie o pięknym i równym uśmiechu. Jeszcze nie tak dawno aparaty ortodontyczne były przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Co więcej, aparat ortodontyczny był w przeszłości źródłem wstydu. Obecnie to zabawny element naszego wyglądu, stylowy gadżet i dodatek do codziennych stylizacji. Czy widzisz różnicę? Różnica jest naprawdę duża.
Ortodoncja to dość trudna dziedzina
Dentyści, którzy nie przechodzą do zorganizowanej specjalizacji, nie muszą się załamywać. Mają bardzo ciekawy wybór. Jakie są opcje? Mamy szeroki dostęp do zasobów wiedzy, na przykład w Internecie. Musimy się tylko rozwijać i poszerzać naszą wiedzę. W Polsce i za granicą znajdziemy wiele wartościowych wykładów, kursów i konferencji. W sieci znajdujemy wiele publikacji naukowych na interesujące nas tematy. Jeśli ktoś chce być dobrym ekspertem w dziedzinie ortodoncji, może to osiągnąć, a wiedzę zdobywa na różne sposoby. Pamiętajmy jednak, że ortodoncja to dość trudna dziedzina. Wymaga wielu wyzwań, a właściwie ciągłego rozwoju i treningu. Każdy, kto myśli, że po ukończeniu specjalizacji może zadowolić się status quo, grubo się myli. Dobry ortodonta nie tylko potrzebuje dyplomu zawodowego, ale także stale poszerza swoją wiedzę w tej dziedzinie medycyny. Dobry ortodonta nigdy nie może spocząć na laurach. Jeśli tak się stanie, zostanie daleko w tyle. Niestety nie nadąża za wszystkimi zmianami i zabiegami. Jesteśmy w szoku, gdy widzimy, jak wyglądało leczenie ortodontyczne pięć lat temu, a jak wygląda teraz. Nawet laik zauważy różnicę. Ortodoncja rozwija się bardzo szybko, nie tylko w zakresie metod leczenia. Wiele zmieniło się w sposobie leczenia pacjentów, sposobie ich diagnozowania, wiedzy o przyczynach wad zgryzu i ich związku z zupełnie innymi dysfunkcjami w organizmie. Aby móc skutecznie leczyć, trzeba oczywiście być na bieżąco z najnowszym stanem wiedzy. Studia i specjalizacje stomatologiczne to tylko wierzchołek góry lodowej. Wiemy, że może to być trudne, ale powołanie do tego zawodu powinno być silniejsze. Spełnijmy marzenia i zostańmy bardzo dobrymi ortodontami. Dzięki temu czujemy się spełnieni, szanowani, a co najważniejsze, robimy to, co kochamy. Wtedy nawet nie poczujemy, że pracujemy. To najlepsze, z czym możemy sobie poradzić, o ile planujemy nasze kariery.