Czym zajmuje się podologia? Zakres usług i proces dostępu do ekspertów. Problemy z postawą ciała dotyczą coraz większej liczby młodych ludzi. Bóle kręgosłupa, przeciążenia i nadwyrężenia mięśni i kości dotyczą także osób dorosłych, u których głównymi przeszkodami są nieprawidłowe nawyki i nieostrożny tryb życia. Jak poprawić materialny komfort życia? Co to jest podiatria? Jak ta dziedzina zmieniła twoje zdrowie? Kto powinien zgłosić się do specjalisty?

sklep internetowy dla podologów
sklep internetowy dla podologów

 

Przyczyny nieprawidłowej postawy i chorób

W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi z powodu bólu pleców i dyskomfortu. Często przyczyną tej choroby jest nieprawidłowa postawa, która opiera się na niewłaściwym ustawieniu miednicy lub stóp. Co zatem powoduje deformacje kończyn i ludzkie cierpienie? Do najbardziej oczywistych czynników należą:

  • niewłaściwa dieta i złe nawyki żywieniowe prowadzące do otyłości,
  • zła postawa podczas stania,
  • niewygodne i źle dopasowane buty,
  • brak lub źle dobrane wkładki ortopedyczne,
  • nadmiernego ucisku na dolne partie kończyn.

Zaniedbywanie stóp może również prowadzić do nietypowych, dla wielu niezrozumiałych objawów. Co najważniejsze, są to bóle w kostkach, kolanach, głowie, skroniach czy widoczne zmiany skórne na stopach. Jak zapobiegać i leczyć tego typu choroby? W czym może pomóc dziedzina podologii? Z jakich działań warto skorzystać podczas procesu diagnozy i leczenia?

Czym jest podologia i w jakim stopniu jest wykorzystywana?

Czym zajmuje się podologia?
Czym zajmuje się podologia?

Podologia ( zobacz cennik usług podologicznych https://satin.pl/cennik/ )  to dziedzina medycyny zajmująca się wszelkimi chorobami, zaburzeniami, diagnostyką i leczeniem deformacji stopy i stawu skokowego. Dyscyplina ta pomaga również w doborze odpowiedniego obuwia oraz dopasowaniu odpowiednich wkładek i akcesoriów w okresie niedojrzałego rozwoju stopy. W niektórych przypadkach specjaliści zajmują się również chirurgią i zabiegami chirurgicznymi, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

Podologia to dziedzina medycyny, która łączy w sobie wiele innych specjalności, aby uzyskać pozytywne i jeszcze bardziej satysfakcjonujące efekty leczenia. Szeroka wiedza fachowców pozwala również na trafną i precyzyjną diagnozę poszczególnych problemów. Oddział obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu ortopedii, kosmetologii, dermatologii i diabetologii.

Kiedy warto udać się do specjalisty – wskazania do badania stóp

Wizyta u specjalisty może czasem przynieść wiele pozytywnych efektów. Dzięki szczegółowym badaniom diagnostycznym możliwe jest wykrycie źródła problemu, bólu i dostosowanie dalszego leczenia. W niektórych przypadkach jedna wizyta u lekarza może zmienić Twoje życie na zawsze. Kiedy więc warto skorzystać z pomocy podologa? Jaki jest zakres profesjonalnych usług?

Najczęstsze pytania pacjentów to:

  • pedicure – usuwanie nagniotków, profesjonalny manicure, masaż stóp, usuwanie modzeli i leczenie pękających pięt,
    odbudowuje płytkę paznokcia,
  • leczenie deformacji stóp – koślawości, koślawości, szpotawości itp.,
  • trudności w poruszaniu się,
  • przeciw nadmiernej potliwości stóp,
  • grzybica stóp,
  • ból kręgosłupa,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • stopa cukrzycowa itp.

Warto też odwiedzić specjalistę w trakcie rozwoju dziecka. Poradnictwo takie powinno odbywać się w warunkach edukacyjnych, aby szybko wyeliminować problem wad postawy i wprowadzić odpowiednie procedury. Osobom zagrożonym deformacjami kończyn dolnych podczas takich badań można również założyć odpowiednie wkładki lub buty ortopedyczne.

Jak wygląda badanie stóp?

podolog w Koszalinie
podolog w Koszalinie

Podologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny. Działalność badawcza i terapeutyczna jest więc bardzo różnorodna. Jak zatem wygląda standardowa konsultacja lekarska? Z jakich narzędzi i technik badawczych korzystają specjalistyczne gabinety podologiczne?

Główną i podstawową fazą tego badania jest wywiad lekarski, podczas którego pacjent opisuje zgłaszane przez siebie problemy, a także czynniki mogące mieć wpływ na dysfunkcję narządu. Opisał także swój aktualny stan zdrowia oraz przebieg innych chorób, na które cierpiał. Często taka rozmowa może doprowadzić do dokładnej diagnozy problemu i wytyczenia ścieżki dalszych działań. W innych przypadkach musisz zrobić coś innego, najczęściej:

  • wkładki żyroskopowe – Specjalne podkładki odzwierciedlające obrazy stóp – Nacisk powierzchniowy, rozkład ciężaru czy dynamiczny wzorzec chodu pacjenta,
  •  ręczne kontrole – Ręczne korekty zakresu ruchu stawów, pozycji miednicy, postawy kolana itp.
  • dodatkowe badania – RTG stawów, USG, tomografię komputerową.

Właściwa diagnostyka podologiczna daje możliwość zadbania o stopy zarówno wizualnie, jak i zdrowo. Wszystkie działania i zabiegi są dostosowane do konkretnych problemów każdego pacjenta, a także cech, zdolności i tendencji.