Lekarz ortopeda – pomaga przy bólach mięśni i kręgosłupa, złamanych nogach i urazach kości, które są częstsze niż przeziębienia. Spowodowane są wieloma czynnikami: aktywnością fizyczną lub odwrotnie, siedzącym trybem życia, wypadkami, upadkami, przeciążeniami, współistniejącymi chorobami, ograniczeniami zdrowotnymi lub niepełnosprawnością. Diagnostyką i leczeniem całego narządu ruchu, czyli kości, więzadeł, stawów i mięśni zajmują się chirurdzy ortopedzi.

Kim jest chirurg ortopeda?

Jest lekarzem specjalistą w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób, wad wrodzonych i nabytych oraz urazów narządu ruchu. Obszary specjalizacji obejmują układ kostny (z wyłączeniem czaszki), a także układ mięśniowy, więzadłowy i stawowy oraz związane z nimi naczynia krwionośne i nerwy. Chirurdzy ortopedzi w Ortho Expert https://ortho-expert.pl/klinika/ posiadają rozległą wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii wysiłku fizycznego, biomechaniki i patofizjologii. Przez długi czas ortopedzi zajmowali się wyłącznie leczeniem wad postawy u najmłodszych pacjentów.

Wraz z rozwojem medycyny zakres ortopedii znacznie rozszerzył się o leczenie osób dorosłych. Chirurg ortopeda nazywany jest także traumatologiem, ponieważ zajmuje się również chirurgicznym leczeniem wszelkich urazów narządu ruchu, takich jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia.

Kiedy skonsultować się z chirurgiem ortopedą?

Chirurdzy ortopedzi w Ortho Expert leczą pacjentów po urazach narządu ruchu, złamaniach, zwichnięciach kolan czy skręceniach stawu skokowego. Kolejnym sygnałem do wizyty u ortopedy jest ból pleców, stawów, ścięgien i mięśni z towarzyszącym stanem zapalnym. Są to nieprzyjemne i często długotrwałe bóle, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dotykają ludzi w każdym wieku. Jeśli masz problemy z poruszaniem się lub cierpisz na bóle stawów, warto udać się do ortopedy w Szczecinie. Obrzęk i bóle rozpoczynające i rozpoczynające powinny być powodem wizyty u lekarza ortopedy.

Każde niepokojące trzaskanie w stawie powinno skłonić pacjenta do konsultacji ze specjalistą. Chirurdzy ortopedzi współpracują z onkologami, a także zajmują się nowotworami układu mięśniowo-szkieletowego. Zmiany zwyrodnieniowe i choroby metaboliczne leżą w kompetencjach chirurgów ortopedów. Osteoporoza, zespół cieśni nadgarstka, reumatyzm, haluksy i inne schorzenia wymagają konsultacji ortopedycznej.

Pierwsza wizyta dziecka u chirurga plastycznego

Lekarz ortopeda
Lekarz ortopeda

Narodziny dziecka to wspaniały czas – w końcu po 9 miesiącach oczekiwania na świat przychodzi maleńki człowiek potrzebujący rozpieszczania i miłości. Wizyta u ortopedy dziecięcego w celu wykonania USG stawu biodrowego jest koniecznością w trosce o zdrowie dziecka w pierwszych sześciu miesiącach życia. Podczas badania lekarz ortopeda w Szczecinie ocenia, czy kości, mięśnie i stawy rozwijają się prawidłowo.

Wszelkie wady wrodzone narządu ruchu wykryte na tak wczesnym etapie można szybko i skutecznie skorygować, umożliwiając prawidłowy rozwój ruchowy dziecka. Umowa z NFZ obejmuje wizyty u ortopedy i USG pupy dziecka. W późniejszym okresie życia do szczecińskiego chirurga plastycznego zgłaszają się dzieci z wadami postawy, takimi jak podejrzenie skoliozy, lordozy czy płaskostopia. Młody pacjent kierowany jest na program rehabilitacyjny i może zostać poproszony o noszenie specjalistycznego obuwia.

Do wad często spotykanych przez ortopedów dziecięcych należą: wady twarzoczaszki, nieprawidłowości twarzoczaszki (np. niedorozwój żuchwy, rozszczep podniebienia) oraz deformacje kończyn dolnych lub górnych (kości długie, wnętrze dłoni, stopy, palce). Wielu z tych wad nie operuje się w Polsce, szczególnie jeśli chodzi o wady kończyn, rodzice muszą szukać pomocy za granicą, najczęściej w USA i zbierać fundusze na leczenie.

Sportowy chirurg ortopeda

Ruch to zdrowie. Korzystnie wpływa na zdrowie i zapewnia organizmowi dobrą kondycję. Uprawianie sportu wiąże się z ryzykiem urazów kości, złamań, skręceń i poważnych urazów. Z tego powodu większość klubów sportowych zatrudnia chirurga ortopedę, który pomaga sportowcom w leczeniu kontuzji. Wykonuje badania kontrolne u sportowców na podstawie zmian w układzie ruchu.

Chirurg ortopeda Szczecin, który pracuje ze sportowcami, kontroluje skuteczność metod treningowych w walce z tzw. dopingiem. Jej misją jest optymalizacja podejścia żywieniowego osób, których pasja i styl życia są specyficzne dla dyscyplin sportowych. Działania ortopedów sportowych skupiają się również na profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji urazów oraz pozawodowej odnowy biologicznej. Między innymi dzięki pracy ortopedów sportowych trening procentuje, a sportowcy mogą rywalizować w zawodach i mistrzostwach. Lekarz ortopeda Pomorskiego Klubu Sportowego Szczecin to osoba, której zawodnicy bardzo ufają.

Problemy z biodrami, kręgosłupem i nogami najczęściej występują u osób starszych. W ich przypadku wizyta u chirurga plastycznego w Szczecinie znacząco poprawiła jakość życia, zmniejszyła ból i zminimalizowała skutki utraty zdrowia.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl