Outsourcing IT – rynek nowoczesnych technologii rozwija się tak szybko, że zaczęły one przebijać się do niemal każdej istniejącej branży. Obecnie niemal wszystkie firmy wykorzystują rozwiązania informatyczne w mniejszym lub większym stopniu do obsługi księgowości lub wszystkich procesów w niej zachodzących. Jednak nie każdy przedsiębiorca potrafi samodzielnie kompletować i budować oraz zarządzać wydajnymi systemami informatycznymi.

Z takim przedsiębiorczym umysłem powstał tak zwany outsourcing IT. Szczecin, Warszawa, Poznań, Wrocław – to tylko niektóre z miast, w których obecna jest firma. Ale jak wybrać dostawcę usług outsourcingowych, który spełni Twoje oczekiwania? Co powinien mieć? Właśnie na tym skupimy się w dzisiejszym poście.

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing IT
Outsourcing IT

Zanim w ogóle zajmiemy się outsourcingiem IT, czy to w Szczecinie, czy gdziekolwiek indziej, powinniśmy zastanowić się, czym tak naprawdę jest i kiedy może nam się przydać. Nazywamy to usługą, z której korzystają firmy, które chcą powierzyć obsługę swoich systemów informatycznych specjalistom, więc kolejna firma specjalizuje się w takich systemach. Usługa może być kompleksowa (tym samym przeniesienie całości wsparcia do firmy zewnętrznej) lub częściowa (czynności tylko w ramach wybranych elementów systemu informatycznego – np. wsparcie help desk czy backup).

Outsourcing IT może (i generalnie powinien) być stosowany przez każdą firmę, która wykonuje codzienne czynności we własnym systemie informatycznym, ma pod sobą przynajmniej kilka osób pracujących i zajmuje się bieżącą działalnością lub księgowością, logistyką, handlem, itp. Outsourcing IT daje pewność, że systemy działają wydajnie i stabilnie, ale także są bezpieczne, a wszelkie awarie będą szybko usuwane.

Co jest najważniejsze dla firmy outsourcingowej? – 5 podstaw

Wybór firmy oferującej usługi outsourcingu IT w Szczecinie nie jest łatwy. Stale ewoluujący świat technologii oznacza, że ​​na rynku jest tak wiele technologii, że wybór idealnej może być trudny. Poniżej przedstawiamy pięć podstawowych cech, którymi powinna charakteryzować się firma outsourcingowa oraz pięć punktów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze firmy outsourcingowej.

1. Doświadczenie i reputacja

Firma, z którą rozpoczniemy współpracę, powinna mieć już doświadczenie na rynku. Reputacja jest zwykle wyznacznikiem zaplecza, jakim dysponuje dana firma, czyli posiadanych przez nią serwerów oraz rozwiązań, jakie oferuje swoim klientom. Firmy, które znają rynek, wiedzą, co jest dla nas najważniejsze i dołożą wszelkich starań, aby nam to dać.

2. Elastyczność usług

Jak wspomnieliśmy wcześniej, korzystanie z usług outsourcingu IT nie musi oznaczać powierzenia całego systemu informatycznego firmie zewnętrznej. Co ważne, pozwala to na elastyczność w doborze konkretnych modułów zgodnie z naszymi aktualnymi potrzebami, które możemy dostosowywać „na bieżąco” w miarę ich wzrostu w czasie (np. w zależności od warunków rozwoju firmy).

3. Atrakcyjne warunki cenowe

Naturalnie, prowadząc biznes, wszędzie staramy się szukać oszczędności. Chociaż sam outsourcing IT, jak tak bardzo chwali Szczecin, może wydawać się przyczyną tego (i tak jest), te sytuacje mogą być znacznie większe, jeśli skupimy się tylko na odpowiednich dostawcach usług. Cena powinna pasować do zakresu oferowanych przez niego usług – nie wybieraj od razu, zawsze porównuj ze sobą kilka podmiotów.

4. Normy bezpieczeństwa

Firma outsourcingowa musi zapewnić absolutne bezpieczeństwo nam i przekazanym jej danym, w szczególności tym, które zwykle należą do klienta. Nie mówimy tutaj tylko o regularnych kopiach zapasowych. Cały system informatyczny, którym zarządza, ma być szczelny i niemożliwy do użycia bez pełnych uprawnień. Zadbajmy o to, aby wybrane przez nas firmy nie były znane z tzw. „wycieków danych” i słynęły z najwyższych standardów bezpieczeństwa.

5. Lokalizacja jest bardzo blisko nas

Podczas gdy firmy outsourcingowe działają zdalnie (taka jest ich natura), dobrze, że są blisko nas. Jeśli więc jesteśmy ze Szczecina skupmy się na outsourcingu IT Szczecin, jeżeli jesteśmy z innego miasta – wybierzmy miasto blisko nas. Umożliwi nam to dostęp do firm, z którymi będziemy współpracować w razie potrzeby.

Wnioski

Istnieje kilka powodów, dla których Szczecin, podobnie jak wiele innych polskich i zagranicznych miast, tak często korzysta z outsourcingu IT. Ze względu na jego popularność na rynku pojawiło się wiele firm świadczących na nim usługi. Pamiętajmy, aby do wsparcia działu IT naszej firmy wybrać kogoś, kto jest nie tylko doświadczony, ale również dobrze wyposażony i oferuje najbardziej elastyczne i atrakcyjne warunki współpracy. Tylko wtedy będziemy w pełni usatysfakcjonowani.